متافیزیک

هیپنوتیزم چطور انجام می‌شود | فوائد و عوارض هیپنوتیزم

هیپنوتیزم چطور انجام می‌شود فوائد و عوارض هیپنوتیزم

احتمالا تا به حال در مورد هیپنوتیزم داستان‌ها و روایت‌های زیادی شنیده‌اید اما آیا واقعا هیپنوتیزم حقیقت دارد؟ هیپنوتیزم، روشی است که برای آشکار شدن حقایق پنهان در ضمیر ناخودآگاه شما توسط متخصص به کار گرفته می‌شود. طی فرآیند هیپنوتیزم بخش عمده مغز شما فعال می‌شود چرا که همزمان فکر و روح‌تان درگیر می‌گردد. از مزایای استفاده از هیپنوتیزم درمانی رهایی از افکار یا خاطرات آزاردهنده و تسکین برخی از دردهای جسمانی مانند میگرن و سندروم روده تحریک پذیر است.

همچنین در برخی از اختلالات خواب و ترک اعتیاد نیز به کار گرفته می‌شود. با این حال بسیاری از افراد تصورات غلطی در این باره دارند و احساس می‌کنند که ممکن است دیگر نتوانند به حالت عادی بازگردند و یا رازهای زندگی آنان برملا گردد که این مسائل باعث می‌شود از انجام اینکار پرهیز کنند. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع می‌پردازیم پس همراه ما باشید.

تاریخچه هیپنوتیزم

اصطلاح هیپنوتیزم، از کلمه هیپنوس که در یونان باستان به معنی خواب بوده، مشتق شده است و اولین بار در اوایل قرن ۱۸ میلادی توسط یک فیزیکدان آلمانی به نام مشمر مورد استفاده قرار گرفت. او اسم این عمل را مگنتیت حیوانات گذاشته بود و معتقد بود که بین تمام موجودات زنده (حیوانات، انسان ها، گیاهان) یک سیگنال نامرئی وجود دارد که توسط آن می‌توان بر رفتار این موجودات و خصوصا انسان تاثیر گذاشت.

آخرین بررسی‌های منتشر شده در نشریات علوم اعصاب و بیوفیزیولوژیکی، هیپنوتیزم را به عنوان روشی برای مقابله با ضمیر خودآگاه و بیان حقایق پنهان در ضمیر ناخودآگاه بیان کرده است و به طور کلی شامل دو عنصر اصلی القا و پیشنهاد است. به متخصصی که هیپنوتیزم را انجام می‌دهد، هیپنوتیزور می‌گویند.

او مجموعه‌ای از اطلاعات را برای فرد تصویر سازی می‌کند که به این فرآیند القا می‌گویند و وقایع خاصی را برای شخص مطرح می‌کند که به آن‌ها پیشنهاد می‌گویند. بطور مثال وقتی شما توسط روانشناس هیپنوتیزم می‌شوید ممکن است که یک ساحل را برای شما به تصویر بکشد که به این فرآیند القا می‌گویند و در ادامه یک درخواست از شما کند که مثلا به سمت دریا حرکت کنید که این یک پیشنهاد است.

هیپنوتیزم چطور انجام می‌شود | فوائد و عوارض هیپنوتیزم

افرادی که تحت هیپنوتیزم قرار می‌گیرند فشار بسیار زیادی را تحمل می‌کنند؛ چرا که همزمان فکر و روح افراد درگیر می‌شود. محققان، مغز این افراد را با تکنیک‌های تصویربرداری عصبی مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که در زمان هیپنوتیزم، تمامی مغز این افراد از قشر پیش فرونتال تا ساقه قدامی و شبکه‌های عصبی در حال فعالیت هستند، به همین دلیل اطلاعاتی که از آن‌ها آگاه نبوده‌ایم، در زمان هیپنوتیزم نمایان و بیان می‌شوند در نتیجه گاها فشار بسیار زیادی به فرد پس از هیپنوتیزم وارد می‌شود.

رگرسیون هیپنوتیزم یا رگرسیون درمانی، روشی است که به وسیله آن تمامی خاطرات فراموش شده یا سرکوب شده ناشی از آسیب‌ها و تروماها، به خاطر فرد باز می‌گردند، البته این متد یکی از تکنیک‌های روانکاوی نیز هست که برای درمان ترس‌ها و تاثیرات منفی خاطرات فراموش شده بسیار مفید است. حتی در بسیاری از موارد افرادی که ذهن کنجکاوی دارند و به دنبال هیجانات و کشف خاطرات گمشده در ذهن خود هستند به سمت رگرسیون کشیده می‌شوند و علاوه بر درمان، آن را یک روش تفریحی می‌دانند.

یکی از بهترین کاربردهای هیپنوتیزم و روانکاوی، پاک کردن خاطراتی است که باعث ناراحتی‌تان می‌شود. پس اگر خاطرات غم انگیزی دارید که هر بار با مرور کردن آن‌ها آشفته و پریشان می‌شوید، روان درمانگر با بهره گیری از این خاصیت هیپنوتیزم، می‌تواند به شما کمک کند.

استفاده از هیپنوتیزم در علم پزشکی

استفاده از هیپنوتیزم در علم پزشکی

پتانسیل‌های موجود در علم هیپنوتیزم، باعث شده که از آن به عنوان یک طب مکمل در روان درمانی، روانشناسی و حتی پزشکی استفاده شود. این علم در آمریکا و اروپا کاربرد بسیار زیادی دارد و اکثر مخاطبان این روش درمانی به دنبال حذف عادات و خاطرات منفی خود هستند. این علم تا جایی پیشرفت کرده است که در بسیاری از مواقع به کمک علم پزشکی می‌آید و با استفاده از این متد و حذف عادات منفی به بهبود و پیشگیری بیماری‌های جسمانی کمک بسیاری می‌کند. در زیر تعدادی از موارد کاربرد هیپنوتیزم را ذکر کرده‌ایم.

۱- سندروم تحریک پذیری روده

مطالعات نشان داده است که هیپنوتیزم در کوتاه مدت می‌تواند علائم سندروم روده تحریک پذیر را کاهش دهد و حتی در بعضی از موارد باعث درمان کامل و قطعی این بیماری شود.

هیپنوتیزم چطور انجام می‌شود | فوائد و عوارض هیپنوتیزم

برای آشنایی بیشتر با سندروم روده تحریک پذیر کلیک کنید.

۲- بی خوابی و اختلالات خواب 

هیپنوتیزم می‌تواند در کابوس‌های خواب (که بیشتر کودکان ۷ تا ۱۲ ساله را تحت تاثیر قرار می‌دهد)، کنترل بی خوابی و همچنین بعضی از اختلالات خواب غیر معمول مانند راه رفتن در خواب، حرف زدن در خواب و … موثر واقع شود. همچنین خواندن مقاله خواب سریع برای کاهش مشکلات خواب شما می‌تواند مفید واقع شود.

۳- میگرن

برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که هیپنوتیزم می‌تواند در درمان میگرن و سردرد نقش مؤثر داشته باشد و به دلیل کمبود عوارض جانبی ناشی از داروها، یک درمان جایگزین مطلوب برای میگرن به شمار می‌رود. امروزه بسیاری از افرادی که از این بیماری رنج می‌برند توانسته‌اند توسط روش‌های نوین هیپنوتیزم به بهبود کامل دست یابند.

هیپنوتیزم چطور انجام می‌شود | فوائد و عوارض هیپنوتیزم

۴- کنترل درد های جسمانی

هیپنوتیزم می‌تواند اثرات ضد درد داشته باشد که معمولا برای درد ناشی از عمل جراحی کاربرد بسیار زیادی دارد. همچنین یک روش بسیار مفید برای کنترل درد زایمان در زنان است و کمک می‌کند که درد زایمان به مقدار قابل توجهی کاهش یابد.

۵- ترک سیگار و ترک اعتیاد

هیپنوتراپی، می‌تواند به افرادی که مایل به ترک سیگار و یا ترک اعتیاد هستند کمک کند، به خصوص اگر با سایر روش‌های درمانی مانند روان درمانی همراه شود، می‌تواند درمان قطعی و غیر قابل بازگشتی را ایجاد کند. در بسیاری از کمپ های ترک اعتیاد از این روش برای تسهیل پروسه درمان و ترک کمک می‌گیرند.

هیپنوتیزم چطور انجام می‌شود | فوائد و عوارض هیپنوتیزم

عوارض هیپنوتیزم

معمولا افرادی که قصد دارند هیپنوتیزم انجام دهند همواره می‌ترسند که فرد هیپنوتیزم‌کننده فرد را وادار به انجام کارهای غیراخلاقی کند. اما باید بدانید درصورتی که شما عملی را در حالت عادی انجام نمی‌دهید این روش نمی‌تواند شما را مجبور به انجام آن کند. با این حال درصورتی که شما پس از استفاده از الکل از هیپنوتیزم بهره ببرید ممکن است دچار مشکلاتی شوید. در کنار این مسئله درصورتی که تفکرات توهم آمیز دارید و یا از مواد مخدر استفاده می‌نمایید حتما این موضوع را اطلاع دهید چراکه می‌تواند این مسئله برای شما خطرناک باشد. 
آیا هیپنوتیزم می‌تواند رازهای زندگی ما را افشا کند؟

توجه داشته باشد که چنین چیزی امکان ندارد و تنها در صورتی امکان پذیر است که با موافقت خود فرد و صلاح درمانگر باشد. با این حال در صورتی که با موافقت نیز همراه گردد باید فرد استعداد لازم در این زمینه را داشته باشد چراکه افراد بسیار کمی قادر به بازگشت به گذشته هستند.

آیا هیپنوتیزم همان خواب است؟

خیر. شما در هیپنوتیزم هوشیار هستید و تمامی حواس شما فعال است. همچنین تحقیقات گسترده‌ای نشان داده‌اند که امواج مغزی فردی که خواب است با فردی که مورد هیپنوتیزم قرار گرفته متفاوت می‌باشد.

آیا همه افراد هیپنوتیزم می‌شوند؟

به طور کلی می‌توان گفت بله چراکه به هر حال افراد و متخصصانی که این کار را انجام می‌دهند می‌توانند با تکنیکی فرد را به حالت خلسه ببرند اما همه افراد یک نوع خلسه را تجربه نمی‌کنند و می‌تواند این مسئله متفاوت باشد.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید